Jdi na obsah Jdi na menu
 


A zase od začátku

18. 11. 2015

Věděla jsem, že chci s MT pokračovat, i když mne Seven opustila. Proto byla tentokrát volba plemene dost snadná – LC, jako plemeno, má pro pachové práce velmi dobré předpoklady. O tom mne přesvědčila většina LC, které jsem od r. 2000 poznala.

Maja zdědila svůj dobrý nos zejména po své matce, Beryl Besavej, a svůj zájem o pachy projevovala již od raného věku. Proto bylo celkem snadné tento zájem dále využít. Vždy bylo třeba ji spíše krotit, protože její nadměrná motivace ztěžuje její koncentraci na danou práci. Práci nám také zkomplikoval na začátku fakt, že ji Buzz ukázal svůj – z pohledu pachových prací – nevhodný způsob vyhledávání, tj. primárně použití zraku. Stačilo to jen jednou a dalšího půl roku se Maja snažila orientovat také očima tak, jak jí to její psí domácí „autorita“ ukázala. To mi také potvrdilo mé dlouhodobé přesvědčení, že MT nelze začínat s kladečem viditelným na konci motivační stopy. Pes musí hned od začátku pochopit, že to bude výhradně čich, který bude pro tuto práci potřebovat a který je třeba rozvíjet.

Stejně jako se Seven, i s Májou jsme začaly v poměrně zapachovaném prostředí a ne na čisté louce. Zdá se, že se tím pes učí rozeznávat hned individuální lidské pachy a ne jen lidský pach jako takový v „čistém“ prostředí. Pak není žádný problém pokračovat v prostředí, kde je velká nebo naopak velmi malá frekvence lidských stop. Myslím, že pes by měl být připravován od počátku na různá prostředí, proto se nevyhýbáme ani louce a lesu, ani potkávání neznámých psů a lidí, kteří jdou náhodou kolem a s naší konkrétní stopou nemají nic společného. V tom je její nekonfliktní povaha opravdu k nezaplacení. Snažíme se využívat co nejširší škálu kladečů stopy a měnit místa tréninku. Netrénujeme obvykle více než jednou týdně a také se snažím vyhnout místům, které zná příliš dobře proto, že tam chodíme venčit. Vedu ji k tomu, aby hledání nevzdávala, i když stopu ztratíme; její velká motivace a snaha se zlepšit, když nám to tak dobře z nějakého důvodu nejde, to všechno hodně usnadňuje.  I když jsem se zatím nepustila do stop starších (asi spíš proto, že to již vyžaduje větší organizaci), její velká motivace mi umožnila vyzkoušet již i negativní stopu, tj. bez přítomnosti kladeče, jehož pach měla v prostředí rozeznat. Protože ji vedu k tomu, aby v hledání pokračovala, dokud kladeče nenajdeme, pečlivě terén několikrát prozkoumala, aby mi pak dala jasně najevo, že tento pach tam opravdu není. Tento typ stop je pro mnohé psy hodně demotivační, takže to nelze provádět příliš často a příliš brzy v tréninku, i když je to nutné také nacvičit – zejména pro psovoda, aby pochopil, jakým způsobem mu pes svým chováním sdělí, že tam hledaná stopa není, S Majou to ale žádný problém nebyl, protože její chuť hledat je opravdu velká. 

maja5a.jpgV září (24. - 27. 9. 2015) jsme se zúčastnily naší první soutěže v MT během EALC/NALC Show v Mitrově. Nastoupily jsme ve třídě začátečníků, kde byla Maja ve svých 13 měsících nejmladší soutěžící. Naneštěstí začala předtím hárat, takže nám to vyšlo tak, že byla zrovna v nejlepším, a tak jsem ji nemohla dopřát moc volného pohybu během celé této akce. Není proto divu, že byla hodně přemotivovaná a její výkon nebyl úplně soustředěný. Nakonec jsme skončily jako třetí asi ze 6 nebo 7 psů. To jsem ani nečekala a moc mne to potěšilo. 

maja21a.jpgmaja26a.jpg