Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kladeči stopy - mantrailing

17. 1. 2014

SPOLEHLIVÝ KLADEČ STOPY

Kladeči a jejich vliv na váš výcvik
Není vždy snadné najít někoho, kdo vám pro vašeho psa položí stopu. Ale ještě větší problém je objevit spolehlivého jedince, který poslouchá instrukce přesně a bez ohledu na počasí. Příliš často jsme odkázáni na kohokoliv ochotného zanechat svůj pach v lese jen proto, že tak máme někoho, koho můžeme se psem hledat. Ale podívejme se, jak náš výcvik kladeč stopy vlastně ovlivňuje.
Kladeč stopy (nebo figurant, pokud chcete) může mít na kvalitu vašeho výcviku větší vliv, než si vůbec můžete představit. Měli byste své figuranty pečlivě vybírat a potom do nich investovat i nějaký čas, protože vaše pokroky mohou velice zlepšit nebo těžce brzdit. I když se soustředíme na výcvik vlastního psa, trocha instrukcí, poskytnutá vašim kladečům, může být k nezaplacení. Krátký přehled o teorii pachu a o tom, jak používat pachové předměty a jak sledovat práci psa na stopě, může dodat nezkušenému kladeči mimořádnou dávku sebejistoty a nadšení. Může to také pomoci při přesvědčování našich drahých, proč kladení stop může být tak fascinující záležitost.
Uvažme, jaké jsou předpoklady dobrého kladeče.
Pro náš trénink je naprosto nepostradatelný kladeč schopný výslovně dodržovat pokyny. Jestliže řeknete vašemu figurantovi: „Jdi 300 m dolů po prašné cestě a potom zahni v úhlu 90o doprava a jdi do lesa“, potom je to přesně to, co by měl udělat. Výcvik vašeho psa však utrpí, jestliže bude sledovat stopu dolů po prašné cestě a pak zahne do směru, který jste neuvedli, a vy psa odtáhnete ze stopy, protože jste vašemu kladeči řekli, že má zahnout doprava, a váš pes dělá něco jiného. To je negativní výcvik a tomu je třeba se vyhnout.
Je také dobré zmínit, že je řada lidí, kteří nikdy neviděli pracovat stopujícího psa, ale chovají niterné přesvědčení, že oni jsou schopni ho přelstít. Bude to jistě zadostiučinění pro vás a oči otevírající zkušenost pro ně, když váš pes objeví jejich zadek v nějakém záměrně vyšpekulovaném místě. Avšak neměli byste nikdy dovolit nováčkům, aby převzali kontrolu nad vaším výcvikem. Musíte zůstat ve velení a stát si na svém v tom, že kladeči musí udělat vždy to, co od nich chcete. Nenechte žádného figuranta obrátit váš výcvik v bitvu osobního důvtipu mezi vámi a vaším psem. Držte se svého tréninkového plánu!
Je také zcela nezbytné, aby byl váš kladeč ochoten psa slovně pochválit, pohladit a odměnit na závěr stopy – a to dokonce až tak, že se to jeví přehnané. Nadšení psa se velmi zvýší po okázalém chválení vysokým excitovaným tónem hlasu, a to pak způsobuje, že pes pracuje mnohem usilovněji, aby na stopě uspěl. Nadšené chválení nesmí být nepřirozené. Pokud kladeč opravdu nemá rád psy nebo kladení stopy, jasně se to ukáže. Není žádný způsob, jak v tom psa obelstít. Poznají skutečnou chválu, když ji slyší.
Dobrý kladeč musí také projevit určitý stupeň iniciativy a geniality. Nápaditý kladeč může dodat trochu překvapení jak pro psovoda, tak i pro psa, když při dlouhém čekání, nebloumá kolem po lese a nebo nesedí jako patník. Kladeč může jinak rutinní stopu zpestřit a dodat extra vzrušení, když se schová na neočekávaném a vysoce nepravděpodobném místě na stromě, uvnitř kanálu, pod hromadou listí nebo pod maskovací plachtou.
Protože lidé se vždy neztrácejí a zločinci neprchají za pěkných, jasných dní, je nezbytné, aby psovodi trénovali i za tmy a za drsného počasí. To znamená, že budete potřebovat ochotného a odhodlaného kladeče, který je ochoten s vámi spolupracovat i na takovém typu výcviku.
Shánění kladečů není tak těžké, když víte kam se obrátit. Pokud patříte k nějakému místnímu kynologickému klubu, může to být dobrý zdroj, kam sáhnout. Takoví lidé již s vámi sdílí vaši lásku ke psům a jsou obvykle rádi, že vám mohou vyhovět. Samozřejmě, dobrý zdroj jsou členové rodiny a přátelé. Ti vám musí pomoci. To je pravidlo. Sousedé mohou být využiti stejně jako spolupracovníci. Jedním z největších, nevyužitých zdrojů figurantů jsou dětské skautské organizace a kluby. Děti z těchto klubů mohou být spolehliví kladeči, ale je třeba si zachovat dobrý úsudek.  I když dnes mnoho adolescentů nechce nic moc dělat, mají rádi dobré triky se psy. Když vidí, že je pes může skutečně najít, i když by se mu rádi ztratili, je to obvykle hodno alespoň jedné další zkoušky. Kdo ví, možná i zažehnete jiskřičku jejich zájmu a budou mít časem také svého pracovního psa.
A nezapomeňte na vaše místní kluby. Kontaktujte členy těchto organizací a nabídněte jim představení vašeho programu pro trénink stopování na nějaké z jejich akcí. Tím představíte svoje psy veřejnosti v dobrém světle stejně jako podpoříte spolupráci s potenciálními kladeči.
Čas a úsilí věnované do náboru a udržování skupiny připravených, ochotných a schopných kladečů bude přímo odrazem vašich přání a odhodlání a dá vašemu psovi vynikající příležitost k výcviku, který si zaslouží.
Jack Shuler a Behesha H. Doan (www.jackshuler.com)
S laskavým povolením autora přeložila RNDr. Helena Synková