Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pasení (Herding) 2013

18. 7. 2013

vsichni1.jpg

 

 

Majitel areálu v Mitrově, Karel Kalný, již několik let systematicky pracuje na tom, aby si v této lokalitě připravil podmínky nejen pro chov skotu plemene Aberdeen Angus, ale i pro trénink westernových  disciplín  a pořádání akcí v rámci Team Penning Association CZ. Letos se mu konečně podařilo připravit již specializované stádo, které je možno na takové akce využívat. Kromě práce s koňmi využívá na své farmě pro práci s dobytkem i LC, kteří jsou první svého druhu v Evropě, kteří opravdu s dobytkem pracují. Tato skutečnost nám teď také umožnila využít jejich bohaté zkušenosti při přípravě našich psů.seva2.jpg

Ačkoliv jsem v předcházejících letech organizovala několik akcí, specializovaných na ověření honáckých instinktů u LC i ACD, teprve letošní akce nás konečně posunula dál. Hlavní rozdíl, byl v tom, že v této chvíli máme již nejen vhodný prostor a dobytek, ale zejména zkušené psy, od kterých se mladí mohou učit. To dost podstatně ovlivnilo i konečný výsledek.

Tentokrát jsme naši akci pojali jako workshop, během něhož se měli nezkušení psi seznámit s dobytkem a naučit se spolupracovat s druhým, zkušeným psem. Proto jsme si rezervovali arénu Mitrovského dvora na několik lekcí během prodlouženého víkendu. Trénink našich psů se tak střídal s tréninky westernových koní, kteří se tu připravují na své vlastní soutěže.

seva1.jpg

I když „první“ lekce většinu majitelů LC příliš nepotěšila, protože tu nebyl žádný začátečník, který by již při prvním setkání s dobytkem věděl, co má sám dělat, výkony psů se během následujících lekcí výrazně zlepšily a nakonec všichni odjížděli s tím, že jejich psi i feny jsou schopni honácké práce a spolupráce s dalším psem. Počáteční ostych a strach z dobytka se jim podařilo s podporou zkušeného psa, Elma, který patří majiteli areálu, překonat a během závěrečné lekce se již většina účastníků zapojovala vehementně do práce, tj. shánění a udržování stáda pohromadě. Psi pracovali většinou společně s jezdcem na koni, který při tréninku pomáhal krávy spíše oddělovat a uvádět do pohybu, zatímco psi měli za úkol stádo sehnat opět dohromady a dotlačit na výchozí bod.

Přátelské ovzduší, kterým nás přivítali také majitelé penzionu Podmitrov, kde jsme zažili již řadu předchozích akcí a kde jsme i tentokrát měli zajištěno ubytování, patří již tradičně k faktorům, které dotvářejí dobrý pocit a spokojenost všech účastníků. V okolí penzionu jsme stihli ve volných chvílích i skupinová socializační a výchovná cvičení s našimi psy a také pár tréninkových stop pro naše mantrailery. Pokud mohu soudit podle svých psů, kteří jsou v dobré kondici a podobné akce prožívají bez větších problémů, byla většina účastníků na konci opravdu unavená, což se jim za normálních okolností moc často nepodaří.

Počasí nám v zásadě přálo, protože nebylo příliš teplo, což vyhovovalo našim psům i dobytku, ale naštěstí nepršelo. Mitrovský dvůr nabízí kromě arény i dobré zázemí, co se týče občerstvení, a tak jen málokdo odolal dobré kávě nebo šťavnatému steaku z místní farmy. Myslím, že tu byli spokojeni i naši vegetariáni.

Chtěla bych na závěr poděkovat majiteli farmy za to, že se s námi podělil o to, co se již se svými psy naučil, a pomohl tak i těm našim prokázat jejich schopnosti a možnosti. Všem účastníkům děkuji za to, že se nebáli a nechali své psy dělat to, pro co bylo toto plemeno stvořeno.

seva4.jpg

Napsala RNDr. Helena Synková